Bundan 6 ay önce, henüz Demokrat ve Cumhuriyetçi adaylar kesinleşmemişken, NYTimes gazetesinin internet sitesinden yayınladığı seçmen röportajlarını izliyordum. Aday seçimleri hakkındaki sorulara Cumhuriyetçi seçmenlerin verdiği cevaplar şaşırtıcı, hatta korkutucuydu. Son 1,5 yıldır ciddi bir ekonomik kriz içinde bulunan Amerika’da kendini Cumhuriyetçi olarak adlandıran seçmenlerin çoğu asla kürtaj yanlısı bir adaya oy vermeyeceklerini söylüyor, ekonomik eşitsizlik, yükselen enflasyon ve Irak savaşı gibi konuları ikinci plana atıyorlardı. “Bir kadının bebeği hakkında verdiği çok özel ve kişisel karar nasıl olur da yaşları 7’den 70’e değişen politik bireylerin başkan adayı seçimini etkileyebilir ?” diye düşünürken Cumhuriyetçiler, başkan yardımcılığına gazeteler tarafından “hristiyan, tutucu ve kürtaj karşıtı” olarak tanımlanan Sarah Palin’i getirdi. Bu yazı, ahlak meraklısı Cumhuriyetçiler’i sorgularken Palin fenomenini değerlendirmeye bir teşebbüs.

Cumhuriyetçi partinin güzel, erdemli ve dinine sadık Palin’i başkan yardımcısı koltuğuna oturtmasının en önemli nedenlerinden biri, henüz Barrack Obama’ya ısınmamış Hillary Clinton yandaşlarının oylarını toplayabilmek. Daha önce 10.000 kişilik Wasilla şehrinin belediye başkanlığını yürütmüş, 1,5 yıldır da Alaska valiliğini sürdüren Palin rakiplerine kıyasla acemi bir politikacı. Cumhuriyetçiler için ise bu çok da önemli değil; Palin’in de şimdiki başkan George Bush gibi işi yıllar içinde, deneye yanıla öğreneceğini düşünüyorlar. Tanıtım konuşmasında Palin, kendisine tamamen zıt politik görüşleri olan Clinton’ı överek, Beyaz Saray’da onun açtığı yoldan gideceğini açıkladı. Cumhuriyetçiler, adaylığı süresince Clinton’a saldırarak, elde ettiği her başarıyı kadın olmasına bağlarken, New Hampshire’da seçim öncesi ağlaması duygusal sömürü olarak yorumlanmıştı, kadınların sözde çekiciliğini şimdi kendi avantajlarına çevirmek istiyorlar. McCain, Barrack Obama ve Joseph Biden’ı Hillary Clinton’a tercih etmiş Demokratlar karşısına eski Alaska güzeli, 5 çocuk annesi, profesyonel koşucu ve Alaska valisi “süper kadın” Palinle çıktı. Bu hareketiyle yenilikçi olduğunu savunan McCain, Hillary Clinton’ın başarısını cinsiyetine indirgemekle kalmıyor, seçmenleri de politikadan uzaklaştırarak göstermelik kadın savunuculuğuyla cezbetmeye çalışıyor.

Palin aşırı tutuculuğu ile Cumhuriyetçi partinin kontrolünü elinde bulunduran Hristiyan sağcıları da mutlu eden bir seçim. Partinin tutucu tabanı, McCain’e yakınlığı ile bilinen Senatör Joseph Lieberman’ı kürtaja olumlu bakması yüzünden başkan yardımcılığına uygun görmedi. Palin ise görüntüde çok uygun bir profil çizmiş olmalı ki hakkında ne McCain ne de parti üyeleri gerekli araştırmayı yapmadı. Bir NYTimes haberine göre Palin hakkında araştırma yapması için görevlendirilen kişiler, McCain’in kararını açıkladığı günden bir önceki gün Alaska’ya gelmişler.  Halka dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile lanse ettiği yeni başkan yardımcısı hakkında çok az şey bilen McCain, bir haftadır Palin hakkında çıkan skandalları temizlemekle uğraşıyor. Palin’in 17 yaşındaki bekar ama hamile kızının içki şişeleriyle çektiği fotoğraflar internette dolaşırken, Palin şimdiden OK ve US Weekly gibi magazin dergilerinin baş sayfasında boy gösteriyor. McCain tarafından devlet bütçesi harcamalarında gösterdiği tasarruf ile övülen Palin’in 6.700 kişilik bir kasaba için 27 milyon ABD doları federal fon harcadığı da ortaya çıktı.

Başkan seçilmesi durumunda 72 yaşındaki McCain’in yardımcısı Sarah Palin olacak. Hiçbir uluslarası politika deneyimi bulunmayan, ulusal politikaya gelince daha birkaç ay öncesine kadar “başkan yardımcısının görevi nedir ki ?” diye soran Palin, McCain sağlık nedenleriyle görevini bırakmak zorunda kalırsa Amerika’nın başkanı olacak. O zaman bu koca ülkeyi 17 yaşında çocuk, sonrasında kariyer yapan “süper kadınlar” ve en büyük korkuları kürtaj olan anneanneler sararsa şaşırmamak lazım.

16 Eylül 2007 tarihinde Radikal Genç‘te yayımlandı.

Advertisements